Wtorek, 19 listopada 2019 r. | imieniny: Elżbiety, Seweryny

Tygodnik TEMI: Przedsiębiorcy szansą na sukces PDF Drukuj Email
Tygodnik TEMI: Przedsiębiorcy szansą na sukces.

htmlZ wójtem gminy Borzęcin, Januszem Kwaśniakiem - o planach inwestycyjnych oraz o realizacji dotychczasowych zadań, rozmawiał Sebastian Czapliński

- Urząd wójta gminy Borzęcin piastuje Pan od ponad 20 lat. Czy stosuje Pan jakąś tajemną metodę na sukces?

- Najważniejszy jest stały kontakt z mieszkańcami oraz umiejętność wsłuchania się w ich potrzeby. Poza tym niebagatelną rolę odgrywa sztuka kompromisu, który wypracowujemy od lat w wielu ważnych dla społeczności sprawach. Należy pamiętać, że praca w samorządzie jest społeczną służbą, stąd mieszkańcy gminy i ich potrzeby znajdują się w ścisłym centrum uwagi. Funkcję wójta pełni się nie tylko 8 godzin za biurkiem, ale również poza ścianami urzędu gminy. Niezliczona liczba wyjazdów służbowych, udział w konferencjach, spotkaniach, rozwiązywanie problemów, z jakimi zmagają się mieszkańcy gminy, kontakt z ludźmi także za pomocą mediów społecznościowych, wymagają ode mnie sporego zaangażowania i poświęcenia wielu godzin w ciągu dnia. Myślę, że ludzie to doceniają i dlatego stawiają na mnie podczas kolejnych wyborów.

-
Na urząd wójta Borzęcina został Pan wybrany po raz pierwszy w wieku 23 lat. Trudno sobie wyobrazić, że wówczas spodziewał się Pan, iż przez tak długi czas będzie pełnił tę funkcję.

- Nie spodziewałem się. Kiedy po raz pierwszy objąłem urząd, byłem bardzo młodym człowiekiem, najmłodszym wójtem w Polsce. Na początku wiele musiałem się uczyć. Stawiałem przede wszystkim na realizację zadań krótkoterminowych, czyli takich na maksymalnie dwie kadencje. Teraz jestem już zdecydowanie bardziej doświadczony. Pojawiają się nowe pomysły, które wraz z radą gminy staram się wdrażać w życie. Ważną rolę odgrywają w tym wszystkim pozyskiwane przez nas fundusze zewnętrzne. Gdyby nie one, trudno wyobrazić sobie przeprowadzenie większych inwestycji.

aed810b3a8bea75dc80a3c4d78f523e7 L
- A inwestycji w ostatnich latach nie brakowało...

- Wśród nich są ważne i mniej ważne. Nie da się jednak ukryć, że było ich naprawdę sporo. Przede wszystkim zmodernizowaliśmy w naszej gminie obiekty kubaturowe, wybudowaliśmy sieć wodociągową w każdej miejscowości, bezpłatny internet dla mieszkańców, powstały nowoczesne hale i obiekty sportowe, remizy, budynki wielofunkcyjne, Regionalne Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej, czy też wykonaliśmy zabezpieczenie przeciwpowodziowe. O budowie licznych dróg gminnych czy mostów także nie powinniśmy zapominać. Jest tego tak wiele, że nie sposób wszystko wymienić. Ten rok pod względem inwestycji również zapowiada się bardzo dobrze. Od stycznia na różnego rodzaju przedsięwzięcia pozyskaliśmy z zewnętrznych funduszy już 15 mln zł. Z budżetu na 2019 rok przeznaczymy na inwestycje około 30 proc. wydatków ogółem. Daje to kwotę blisko 13 mln zł.

- Podobno Pana „oczkiem w głowie” jest inwestycja związana z budową Strefy Aktywności Gospodarczej w Borzęcinie – Borku?

- Nasze działania już od kilku lat skupiają się na uzbrojeniu obszarów inwestycyjnych będących własnością gminy. Trzy lata temu wybudowaliśmy zupełnie nową drogę, która połączyła tereny inwestycyjne w Borzęcinie z drogą wojewódzką 768. Inwestycja kosztowała blisko 5 mln zł, ale przeprowadzone w tym zakresie prace sprawiły, że grunty na terenie strefy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. W innym wypadku przedsiębiorcy musieliby korzystać z dróg powiatowych, gdzie zazwyczaj obowiązuje ograniczenie tonażu. Obecnie budujemy również drugą trasę, która pozwoli wyprowadzić ruch samochodów poza drogi gminne i powiatowe. Szacujemy, że w Strefie Aktywności Gospodarczej zatrudnienie może znaleźć ponad 600 osób. Jak dotąd sprzedaliśmy tam 26 działek. Zostało nam 6 hektarów z 24-hektarowego terenu, ale i te działki jeszcze w tym roku zostaną wystawione do sprzedaży. Pierwsza inwestycja w strefie już ruszyła. Firma ATECH 
z Brzeska buduje halę produkcyjno – usługową. Na uzbrojenie całego terenu pozyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 8 mln zł. W ramach realizowanych prac powstaną nowe drogi, kanalizacja deszczowa, kanalizacja sanitarna, oświetlenie, sieć wodociągowa czy oczyszczalnia ścieków. To spore przedsięwzięcie.

- Inwestycja powinna pozytywnie wpłynąć na gminny budżet...

- Oczywiście. Gminy, które nie postawią na rozwój gospodarczy w sektorze prywatnym, generują wzrost dochodów z tytułu opłat i podatków lokalnych, już wkrótce mogą mieć spore problemy z dopięciem rocznych budżetów. Rosnące koszty zadań bieżących, w tym wydatki związane z oświatą powodują, że pozyskiwanie dodatkowych źródeł dochodów staje się koniecznością.

- Wspominał Pan o wydatkach związanych z oświatą. W gminie Borzęcin pieniądze wydawane właśnie na ten cel to spory problem?

- Koszty związane z oświatą ciągle rosną, ale nie jest to problem jedynie naszej gminy. W tym roku do szkolnictwa dokładamy około 5 mln zł. Subwencja w naszym przypadku wynosi 6,5 mln zł. Niestety, ciągle rosnące koszty oświaty powodują, że ograniczamy wydatki na inne działania. Mimo to nie zamykamy szkół. Te funkcjonują u nas normalnie, a jako samorząd cieszymy się sukcesami nawet niewielkich placówek, których uczniowie osiągają znakomite wyniki w nauce.

- Dużą wagę przykłada Pan do kształcenia młodych mieszkańców w gminie Borzęcin?

- Olbrzymią. Jakiś czas temu zainstalowaliśmy w całej gminie bezpłatny internet, z którego nie tylko młodzież chętnie korzysta. Co ważne, bardzo mocno stawiamy na sport. Posiadamy w gminie pięć boisk ze sztuczną trawą, siedem obiektów wielofunkcyjnych, na których można zagrać również w tenisa, trzy hale sportowe, w tym jedną o wymiarach olimpijskich, a także siłownie zewnętrzne i wewnętrzne. Sport odgrywa w życiu młodych osób bardzo ważną rolę i jako gmina staramy się tworzyć warunki do rozwoju i prowadzenia zdrowego trybu życia.

- Czy są inwestycje, które nie do końca zrealizowano według Pana zamierzeń?

- Myślę, że jedną z nich jest zakończenie zabezpieczenia przeciwpowodziowego
w Borzęcinie. Od kilku lat zabiegaliśmy o finanse na ten cel. Niestety, ostateczny koszt prac był znacznie wyższy od otrzymanych przez nas promes i wyniósł ponad 2,8 mln zł. W końcu w tym roku dzięki pomocy wojewody udało nam się uzyskać odpowiednie fundusze i przystąpiliśmy do realizacji zadania. Te prace powinny być zrealizowane kilka lat wcześniej, gdyż w tym odcinku w każdej chwili w przypadku wezbrania wód mogło dojść do przerwania obwałowań i zalania okolicznych domostw. Na szczęście już wkrótce to zagrożenie minie.

- A co z projektem dotyczącym Pojezierza Tarnowskiego, w którym gmina Borzęcin miała odgrywać znaczącą rolę?

- Faktem jest, że nie udało się go zrealizować, ale my nie składamy broni. Niektóre elementy tego projektu mają szanse być zrealizowane w gminie Borzęcin dzięki współpracy z prywatnym inwestorem, który złożył wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Obecnie znajduje się on na pierwszym miejscu listy rezerwowej i wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie otrzyma dofinansowanie. W ramach inwestycji w naszej gminie powstaną m.in.: wieża widokowa, stanica wędkarska i miejsca do plażowania. Wierzę, że istniej szansa, iż już wkrótce mieszkańcy Borzęcina oraz odwiedzający nas turyści będą mogli korzystać z tych atrakcji.

- Obecnie przyciągacie turystów przede wszystkim organizowanym co roku „Świętem Grzyba”...

- To prawda. Każdego roku odwiedza nas w ramach organizowanych imprez ponad 20 tys. osób. W tym roku postanowiliśmy, że „Święto Grzyba” będzie jednym z elementów Małopolskiego Festiwalu Muzyki Rozrywkowej. Impreza odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia. W piątek na scenie przewidziano koncert muzyki rap, w sobotę królować będzie disco-polo, natomiast w niedziele oprócz występu gwiazd muzyki pop, odbędzie się „Święto Grzyba”. Nie zabraknie konkursów kulinarnych na najlepszą potrawę z grzybów, konkursu na kosz pełen grzybów, czy przeglądu form artystycznych. W tym roku na scenie zaprezentują się muzycy z absolutnego topu. Nie zdradzamy jeszcze nazw wykonawców, jednak już wkrótce będziemy systematycznie prezentować gwiazdy, które wystąpią na borzęcińskiej scenie. Jestem pewny, że trafimy w gusta fanów dobrej muzyki...

Share/Save/Bookmark
 
© 2011 Oficjalny Portal Gminy Borzęcin
designed by Mariusz Zawistowicz, Coded by Rafał Bakalarz

Zgodnie z Art.173 ust.4, pkt.3 informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym portalu, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszych serwisów internetowych, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies.
polityka cookies.

Akceptuje cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information