Piątek, 10 kwietnia 2020 r. | imieniny: Małgorzaty, Michała

Błogosławionych i Rodzinnych Świąt Wielkanocnych!!!
Błogosławionych i Rodzinnych Świąt Wielkanocnych!!!.
alleluja-chrystus-zmartwywsta

W tym czasie, kiedy Siła Miłości staje się silniejsza niż kamienie zwątpienia,
biegniemy do Zmartwychwstałego Pana.

Opromienieni blaskiem Cudu Wielkiej Nocy, życzymy Wam:

Wiary, która w tym burzliwym czasie, niech będzie kotwicą spokoju,
Nadziei - niech przywraca cel zlęknionym sercom,
Miłości - niech umocni Wasze Relacje i Zbuduje Mosty Wzajemnej Życzliwości i Solidarności.

Niech Zmartwychwstały Chrystus, który Wszystko Zwycięża,
będzie Pokojem Waszej Codzienności

życzą

Janusz Kwaśniak

Wójt Gminy Borzęcin
wraz z Pracownikami Urzędu

oraz

Czesław Małek
Przewodniczący Rady Gminy Borzęcin
wraz z Radnymi

Share/Save/Bookmark
 
Warsztaty zdobienia pisanek z GOK Borzęcin - cz. 2.
Warsztaty zdobienia pisanek z GOK Borzęcin - cz. 2..

DSC 3132sZapraszamy na kolejne warsztaty zdobienia pisanek metodą rytowniczą. Porad i instrukcji udziela Katarzyna Żurek, instruktor GOK Borzęcin. Już w środę 8 kwietnia br. od godz. 15:00 na profilu facebook GOK Borzęcin (https://www.facebook.com/borzecingok/) zorganizowane zostaną kolejne warsztaty on-line, podczas których będzie można zobaczyć, jak samodzielnie zrobić wielkanocne pisanki. Zapraszamy do oglądania i aktywnego uczestnictwa - będziemy odpowiadać na Państwa pytania w trakcie transmisji!

Serdecznie Zapraszamy!!!

Zapis z dzisiejszej transmisji (7 kwietnia) mogą Państwo obejrzeć tutaj: https://www.facebook.com/421148031282856/videos/233452508003679/

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Koronawirus torpeduje plany LGD
Koronawirus torpeduje plany LGD.

kwartetRozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa komplikuje życie nas wszystkich. Niestety, utrudnia także działalność Stowarzyszenia „Kwartet na Przedgórzu”. Planowana ocena wniosków w przeprowadzonych ostatnio naborach została zawieszona, a ogłoszenie kolejnych przełożono na późniejszy termin.

Nabory wniosków dla przedsiębiorców oraz na projekty związane z rozbudową lub modernizacją obiektów infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej Lokalna Grupa Działania z Warysia przeprowadziła w pierwszej połowie lutego.

- Posiedzenie Rady, mające ocenić wnioski i wybrać najlepsze do finansowania, które zaplanowano na 23 marca, z powodu koronawirusa trzeba było odwołać – informuje prezes Stowarzyszenia Piotr Kania. – Zgodnie z zaleceniem Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Rada zostanie zwołana w terminie najwcześniejszym z możliwych.

Przedsiębiorcy nie wykorzystali puli

W naborze ogłoszonym na projekty dotyczące rozwijania infrastruktury złożono 5 wniosków. Niestety, jeden z nich został odrzucony na etapie weryfikacji w Urzędzie Marszałkowskim. Ale i tak przynajmniej jeden z pozostałych czterech nie zmieści się w limicie dostępnych środków i znajdzie się na miejscu rezerwowym.

Natomiast w naborze z zakresu rozwoju działalności gospodarczej wpłynęło 8 wniosków, co oznacza, że jeśli przejdą one pozytywnie ocenę zgodności z PROW i Lokalną Strategią Rozwoju oraz otrzymają choćby minimalną liczbę punktów według lokalnych kryteriów oceny, zostaną wybrane do finansowania. Wszystkie bowiem mieszczą się w limicie dostępnych środków, który wynosił ponad 1,6 mln zł.

– Na pozostałą do wykorzystania pulę planujemy ogłosić kolejny nabór na rozwój działalności gospodarczej i stanie się to niezwłocznie po przywrócenia normalnego trybu pracy – wyjaśnia prezes Kania. – Od połowy marca pracownicy LGD wymiennie dyżurują w biurze w Warysiu oraz pracują zdalnie w swoich domach. Zresztą, w podobnym, systemie funkcjonuje obecnie Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Uwaga na oszustów!!! - komunikat prasowy PGNIG
Uwaga na oszustów!!! - komunikat prasowy PGNIG.

PGNiG ostrzega
POLSKIE GÓRNICTWO NAFTOWE I GAZOWNICTWO OSTRZEGA PRZED NIEBEZPIECZNĄ KORESPONDENCJĄ E-MAIL ORAZ SMS, KTÓRA ROZSYŁANA JEST W CELU WYŁUDZENIA PIENIĘDZY. OSZUŚCI PODSZYWAJĄ SIĘ POD GRUPĘ PGNIG, SUGERUJĄC POTRZEBĘ UREGULOWANIA RZEKOMYCH NALEŻNOŚCI.

Fałszywą korespondencję można rozpoznać przede wszystkim po adresie e-mail, z którego dochodzi „Informacja o zaległości" - skrzynka „ Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ” nie jest kanałem komunikacji używanym przez GK PGNiG. Wszystkie oficjalne adresy mailowe Spółki są oparte na domenie pgnig.pl. Prosimy zwracać uwagę na zmiany i dodane litery w adresach, które jednoznacznie wskazują na fałszywe pochodzenie korespondencji.

PONADTO INFORMUJEMY, ŻE PGNIG PODJĄŁ JUŻ DZIAŁANIA MAJĄCE NA CELU UNIEMOŻLIWIENIE DALSZYCH OSZUSTW ZA POMOCĄ ROZSYŁANEJ KORESPONDENCJI. OBECNIE ZE STRONY PGNIG OBRÓT DETALICZNY ZOSTAŁA WSTRZYMANA WYSYŁKA SMS W ZAKRESIE WINDYKACJI. OZNACZA TO, ŻE KORESPONDENCJA TRAFIAJĄCA NA TELEFONY KOMÓRKOWE, DOTYCZĄCA WINDYKACJI - POCHODZI OD OSZUSTÓW.

Powyżej przykładowy wygląd fałszywej wiadomości.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
GOPS w Borzęcinie informuje: Wypłata świadczeń za miesiąc kwiecień na konto lub przekazem
GOPS w Borzęcinie informuje: Wypłata świadczeń za miesiąc kwiecień na konto lub przekazem.

wazna-informacja fGminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie informuje, że w związku z epidemią wypłata świadczeń, w szczególności:

- świadczeń wychowawczych,
- świadczeń rodzinnych,
- świadczeń z funduszu alimentacyjnego,
- zasiłków dla opiekunów,
- zasiłków stałych,
- zasiłków okresowych,
- zasiłków celowych w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”

za m-c kwiecień 2020 roku, zostanie zrealizowana przed Świętami Wielkanocnymi w formie przelewów bankowych. Natomiast dla osób nie posiadających rachunków bankowych za pośrednictwem Poczty Polskiej (przekaz pocztowy).

Nie będzie możliwości odbioru świadczeń w kasie Urzędu Gminy Borzęcin.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Ostrzeżenie meteorologiczne – IMGW przestrzega przed oblodzeniem i przymrozkami
Ostrzeżenie meteorologiczne – IMGW przestrzega przed oblodzeniem i przymrozkami .

Bez tytulu

Share/Save/Bookmark
 
ARIMR: Dofinansowanie na restrukturyzację małych gospodarstw
ARIMR: Dofinansowanie na restrukturyzację małych gospodarstw.

a9e92e266734d8636e673b4617276d401Do 29 maja ARiMR przyjmować będzie wnioski o wsparcie finansowe na restrukturyzację małych gospodarstw. O pomoc może ubiegać się rolnik posiadający gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tys. euro.

Jaka pomoc i dla kogo?

Wniosek może złożyć osoba zarówno ubezpieczona w KRUS, jak i w ZUS. Nie ma również zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie. Pod jednym warunkiem - dochód lub przychód z działalności rolniczej musi stanowić co najmniej 25 proc. całości dochodów lub przychodów.

O pomoc nie mogą ubiegać się osoby, którym wypłacono pomoc finansową z następujących programów wsparcia: "Ułatwianie startu młodym rolnikom", "Modernizacja gospodarstw rolnych", "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej", "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętych PROW 2007-2013, a także "Modernizacja gospodarstw rolnych"; "Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej", "Premie dla młodych rolników" w ramach PROW 2014-2020.

Rolnik, który zdecyduje się na rozwój swojego małego gospodarstwa, może uzyskać na ten cel 60 tys. zł bezzwrotnej premii. Jest ona wypłacana w dwóch ratach: 80 proc. (48 tys. zł) po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy, a 20 proc. (12 tys. zł) po prawidłowej realizacji biznesplanu.

Zakres wsparcia

Dotację można przeznaczyć wyłącznie na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie. Co najmniej 80 proc. otrzymanej premii należy wydać na inwestycje w środki trwałe. Ich katalog jest szeroki. Obejmuje m.in. budowę, przebudowę, remont budynków lub budowli, zakup nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia. Premię można zainwestować w zakup gruntów, zakup stada podstawowego zwierząt, czy zakładanie sadów i plantacji wieloletnich gatunków użytkowanych efektywnie dłużej niż 5 lat.

Premia może być przyznana tylko raz w czasie realizacji PROW 2014-2020. W przypadku małżonków pomoc może otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne, czy odrębne gospodarstwa.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Informacja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników
Informacja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników.

Tarcza antykryzysowa
Od 1 kwietnia przedsiębiorcy mogą wnioskować do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w związku z kryzysem wywołanym przez koronawirusa.

Działa infolinia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w tej sprawie: www.wup-krakow.pl. Infolinia czynna od 8:00 do 18:00, nr tel.: 12 61 98 424, 12 61 98 426, 12 61 98 427, 12 61 98 429, 12 61 98 576, 12 61 98 578.

Pieniądze pochodzą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Wypłaty świadczeń będą możliwe do końca 2020 roku. Szacuje się, że w Małopolsce o tego typu wsparcie może zawnioskować ok. 63 tys. pracodawców dla ok. 350 tys. pracowników. Pomoc ma dwie formy.

Pierwsza zakłada, że pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w przypadku spadku obrotów :

- nie mniej niż o 15% w ciągu dowolnych 2 kolejnych miesięcy od stycznia 2020 roku w stosunku do łącznych obrotów z analogicznych 2 miesięcy roku ubiegłego
lub
- nie mniej niż o 25% od stycznia 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedniego.

Pracodawca może wówczas otrzymać wsparcie przez kolejne 3 miesiące dla każdego pracownika. Będzie ono wynosiło 50% minimalnego wynagrodzenia oraz należne składki na ubezpieczenie społeczne, przysługujące od pracodawcy w wysokości maksymalnej 1 533,09 zł miesięcznie.

Druga opcja wsparcia zakłada, że pracodawca może się ubiegać o sfinansowania części wynagrodzenia pracowników w wypadku obniżenia wymiaru czasu pracy, przy czym obniżenie wymiaru czasu pracy i wysokości wynagrodzenia może wynieść maksymalnie 20%. Pracodawca ma prawo ubiegać się o zwrot 50% obniżonego wynagrodzenia, jednak do wysokości nie większej niż 40% przeciętnego wynagrodzenia (na każdego pracownika otrzyma dofinansowanie w wysokości maksymalnej 2 452,27 zł miesięcznie). Wsparcie będzie świadczone przez 3 miesiące, a pracodawca nie będzie mógł zwalniać pracowników przez kolejne 3 miesiące.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
ARIMR: Nawet do 500 tys. zł na modernizację gospodarstw rolnych – obszar D
ARIMR: Nawet do 500 tys. zł na modernizację gospodarstw rolnych – obszar D.

Mala i Duza ModernizacjaOd 31 marca do 29 maja 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych".

Wsparcie można otrzymać na zakup maszyn i budynki inwentarskie w ramach inwestycji związanych z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu - obszar D.

Jakie wsparcie i dla kogo?

O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy posiadający gospodarstwa rolne o wielkości ekonomicznej między 13 tys. euro a 200 tys. euro.
W przypadku osób wnioskujących wspólnie, wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza od 13 tys. euro, przy czym suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu inwestycji, wielkość ekonomiczna gospodarstwa każdego z wspólnie wnioskujących rolników osiągnie wartość co najmniej 13 tys. euro.

Rolnik może ubiegać się o maksymalnie 200 tys. zł na inwestycje niezwiązane bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, czyli na zakup maszyn. Natomiast w przypadku inwestycji związanych z racjonalizacją technologii produkcji kwota wsparcia nie może przekroczyć 500 tys. zł.

Pomoc przyznawana jest w formie refundacji poniesionych kosztów na realizację danej inwestycji. Poziom dofinansowania wynosi standardowo 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. Może on być wyższy i wynieść 60 proc., gdy o takie wsparcie ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek składa wspólnie kilku rolników.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Podstawowe zasady bezpieczeństwa w walce z koronawirusem - zapoznaj się z aktualną informacją Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Podstawowe zasady bezpieczeństwa w walce z koronawirusem - zapoznaj się z aktualną informacją Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

image001 copy copy

Share/Save/Bookmark
 
Dekret Biskupa Tarnowskiego dotyczący sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej Wielkim Tygodniu
Dekret Biskupa Tarnowskiego dotyczący sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej Wielkim Tygodniu .

W swoim rozważaniu podczas przejmującego nabożeństwa na Placu św. Piotra w dn. 27 marca br. papież Franciszek wypowiedział znamienne słowa: „Początkiem wiary jest świadomość, że potrzebujemy zbawienia. Nie jesteśmy samowystarczalni, sami toniemy; potrzebujemy Pana jak starożytni żeglarze gwiazd. Zaprośmy Jezusa do łodzi naszego życia. Przekażmy Mu nasze lęki, aby On je pokonał. Podobnie jak uczniowie doświadczymy, że z Nim na pokładzie nie dojdzie do katastrofy”.

W celebracjach liturgicznych nadchodzących dni Kościół daje nam wyjątkową okazję do odpowiedzi na apel papieża Franciszka i do przejścia z Chrystusem od śmierci do życia, od ciemności do światła i od lęku do nadziei. Jednak w związku z wprowadzonymi dla naszego dobra ograniczeniami, tegoroczny Wielki Tydzień będzie pod wieloma względami wyjątkowy. Abyśmy więc mogli jak najgłębiej przeżyć razem te nadchodzące dni, w nawiązaniu do dekretów Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dn. 19 oraz 25 marca br., wprowadzam następujące zarządzenia:

1. Wzywam wiernych świeckich do pozostania w domach i do uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów, a także do podjęcia w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy rodzinnej. Pomoże w tym specjalny rytuał rodzinny, który zostanie przygotowany przez diecezję i udostępniony w mediach elektronicznych.

2. W obecnej sytuacji w parafiach nie ma możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania w zwyczajnej formie. Proszę więc wszystkich duszpasterzy o przypomnienie wiernym roli żalu doskonałego połączonego ze szczerą wolą wyspowiadania się, gdy to już będzie możliwe. Tych, którzy pragną skorzystać z posługi sakramentalnej, proszę o telefoniczny kontakt z duszpasterzami. Jest ona nadal możliwa indywidualnie w kościołach i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności (por. Dekret Biskupa Tarnowskiego w związku ze stanem epidemii w Polsce, 24.03.2020).

3. Proszę wszystkich wiernych, aby w Wielką Środę wieczorem w swoich domach przeżyli rodzinne nabożeństwo pojednania, w oparciu o przygotowany rytuał. W kontekście utrudnionego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, ta wspólna modlitwa pokutna, może być ważnym wydarzeniem na drodze wielkopostnego nawrócenia i przygotowaniem do świętowania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

4. Przypominam, że okres w którym należy przyjąć Chrystusa w Komunii św. – czego wymaga od nas trzecie przykazanie kościelne – obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej (czyli do 7 czerwca br.).

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
„Tarcza Antykryzysowa – instrukcja dla biznesu” – zapoznaj się z publikacją
„Tarcza Antykryzysowa – instrukcja dla biznesu” – zapoznaj się z publikacją.

1920x810Zespół prawników Biura Ekspertyz Kapitałowych sp. z o.o. oddaje w Państwa ręce krótkie opracowanie dotyczące wsparcia przedsiębiorców wynikającego z ustawy z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 31 marca 2020 r., poz. 568).

Naszym zamierzeniem było sporządzić „instrukcję” korzystania z możliwości jakie stwarza nowa ustawa dla przedsiębiorców, która będzie możliwie zwięzła, zrozumiała dla każdego i odpowiadała na najistotniejsze pytania dotyczące prowadzenia biznesu w tych niełatwych czasach. Powodzenia!

adw. dr Paweł Bała
Dyrektor Departamentu Prawnego w Biurze Ekspertyz Kapitałowych

Pobierz: TARCZA ANTYKRYZYSOWA – INSTRUKCJA DLA BIZNESU

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Borzęcin. Gotowi na powitanie Jezusa! Parafia Narodzenia NMP, KSM i AK zorganizowali pierwszy internetowy konkurs na palmę
Borzęcin. Gotowi na powitanie Jezusa! Parafia Narodzenia NMP, KSM i AK zorganizowali pierwszy internetowy konkurs na palmę.

W Borzęcinie nie będzie poświęcenia palm. Nie będzie procesji z palmami. Ale palmy będą! W domach, gdzie rodzina gromadzi się nie tylko na codzienny pacierz, ale również na niedzielną Eucharystię, będzie także Niedziela Palmowa.

Aby przeżyć ją jak najlepiej, przygotowujemy ręcznie robione palmy. Czas spędzony w domu jest dobrą okazją do podjęcia wspólnego przygotowania. Bardzo chętnie tę pracę podejmują dzieci. Aby zachęcić wszystkie rodziny do zaangażowania parafia wraz z KSM i Akcją Katolicką ogłosiła konkurs na najładniejszą palmę.

Konkurs z oczywistych względów jest internetowy. Ocenie jurorów podlegają nadesłane zdjęcia palm, a najlepiej zdjęcia palm zrobione przy domowym ołtarzyku. Jury w tym roku stanowią wszyscy odwiedzający stronę KSM Borzęcin, którzy głosują klikając "Lubię to" pod wybranym zdjęciem. Może się jednak okazać, że wszystkim oceniającym bardzo podobają się wszystkie palmy. I w sumie, to nie ma się czemu dziwić. Wszystkie są piękne.

Ale palmy to nie jedyna piękna tradycja świąteczna. Kiedy Martynka z pierwszej klasy słuchała od księdza o konkursie palm, to zadała proste, a jakże mobilizujące pytanie: "Proszę księdza, a będzie konkurs na pisankę?" Można by powiedzieć "Mały geniusz!". Będzie konkurs na pisankę. A może i na koszyk!

Głosowanie potrwa do 18.00 w niedzielę 5 kwietnia. Szczegóły konkursu znajdziecie TUTAJ!

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Najważniejsze rozwiązania Tarczy Antykryzysowej dla rolnictwa
Najważniejsze rozwiązania Tarczy Antykryzysowej dla rolnictwa.

Tarcza dla Rolnikow

Prezentowane rozwiązania mają na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19 - epidemii, z którą aktualnie walczy cały świat. To nie koniec podobnych rozwiązań. Trwają już prace nad projektem kolejnej specustawy w tym zakresie. Każde dobre rozwiązanie, mające na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19, zaproponowane przez zainteresowane podmioty, zwłaszcza przez rolników, ma szansę znaleźć poparcie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rozwiązania proponowane w przepisach tzw. Tarczy Antykryzysowej

I. Rozwiązania dotyczące wyłącznie rolników i ich domowników:

1. Zasiłek opiekuńczy na dzieci.
2. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek emerytalno-rentowych dla osób objętych ubezpieczeniem w KRUS.

Zmiany dotyczące zachowania ważności orzeczeń wydanych między innymi na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

II. Rozwiązania dotyczące rolników lub przedsiębiorców, w tym prowadzących działalność rolniczą w formie spółki osobowej, spółki kapitałowej, spółdzielni rolników lub w innej formie, a także prowadzących działalność gospodarczą związaną z sektorem rolnym, w szczególności w zakresie przetwórstwa produktów rolnych, lub zatrudnianych przez nich pracowników:

1. Pokrycie przez państwo składek na ZUS.
2. Możliwość odroczenia i rozłożenia na raty składek na ZUS.
3. Dofinansowanie zatrudnienia.
4. Uelastycznienie czasu pracy.
5. Rozwiązania dotyczące pobytu i zatrudnienia cudzoziemców.
6. Rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku.
7. Podatek od nieruchomości.
8. Przedłużenie bankowych kredytów obrotowych.
9. Zmiana warunków lub terminów spłaty kredytu udzielonego mikroprzedsiębiorcy, małemu lub średniemu przedsiębiorcy.
10. Zmiany w zakresie maksymalnych cen lub maksymalnych marż hurtowych i detalicznych, stosowanych w sprzedaży towarów lub usług.
11. Zmiany dotyczące biegu terminów przewidzianych przepisami prawa administracyjnego oraz biegów terminów procesowych i sądowych.
12. Zmiana wprowadzająca ułatwienia dotyczące korzystania z usług e-administracji.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Kwarantanna domowa. Na czym polega? Jak skutecznie ją przeprowadzić? Zasady i kary za jej złamanie
Kwarantanna domowa. Na czym polega? Jak skutecznie ją przeprowadzić? Zasady i kary za jej złamanie.

nowa kwarantannaLiczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce rośnie z dnia na dzień. Zwiększa się zatem liczba osób poddanych kwarantannie domowej. Od 1 kwietnia pojawił się także dodatkowy obowiązek dla osób w kwarantannie.

Kwarantanna. Na czym to dokładnie polega i jak przebiega?

Kwarantanna to działania mające na celu czasową izolację osoby, którą podejrzewa się o nosicielstwo choroby zakaźnej. Tego typu ograniczenie ma służyć zminimalizowaniu ryzyka rozpowszechnienia się wirusa. Kwarantanna może przybierać różne formy i obejmować konkretne obiekty. W ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi z 5 grudnia 2008 roku, kwarantannę definiuje się jako „odosobnienie osoby zdrowej, która jest narażona na zakażenie”.

Aby w prawidłowy sposób przeprowadzić kwarantannę domową należy przestrzegać niezbędnych środków ostrożności, które ograniczą do minimum ryzyko przekazania wirusa innym osobom.

W przypadku Koronawirusa, czas trwania kwarantanny domowej wynosi 14 dni, jednak ostatecznie decyduje o tym lekarz. W tym czasie należy zminimalizować wychodzenie z domu. Co więcej, wskazane jest wtedy unikanie miejsc publicznych oraz kontaktów z innymi osobami, w tym także z rodziną. W sytuacjach nieuniknionego kontaktu warto zadbać o zachowanie 2 metrowej odległości.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
UWAGA! Komunikat Lasów Państwowych w sprawie tymczasowego zakazu wstępu do lasów
UWAGA! Komunikat Lasów Państwowych w sprawie tymczasowego zakazu wstępu do lasów.

Zakaz wstepu do lasowW trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte.

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dlatego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Dyrektorzy Parków Narodowych polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie. Straż Leśna i Straż Parków Narodowych będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom.

Share/Save/Bookmark
 
Ostrzeżenie meteorologiczne – IMGW przestrzega przed oblodzeniem i przymrozkami
Ostrzeżenie meteorologiczne – IMGW przestrzega przed oblodzeniem i przymrozkami.

mrozik 03.04. 2020

Share/Save/Bookmark
 
Konkurs #Zostańwdomu i pomóż
Konkurs #Zostańwdomu i pomóż.

Siedzisz w domu zgodnie z zaleceniami i wartościowo spędzasz czas? Dlaczego jednocześnie nie zrobić czegoś dobrego dla tych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu walki z epidemią? Weź udział w konkursie i wspomóż wybraną organizację w walce z koronawirusem! A to wszystko w zaciszu twojego domu!

Ograniczenie kontaktów społecznych z powodu epidemii to dla nas wszystkich niełatwy czas – wiemy jednak, że jest niezbędny, jeśli chcemy wygrać z wirusem. Warto ten okres domowej kwarantanny wykorzystać kreatywnie – sposoby, aby to zrobić znajdziesz na każdym kroku!
Zainspiruj innych do pozostania w domu, pokazując, co wartościowego i ciekawego można zrobić, nie opuszczając czterech ścian. Odrobina wsparcia i inspiracji w tym niełatwym czasie będzie nie tylko cenna, ale pomoże nam łatwiej wytrwać w odosobnieniu. A więc #zostańwdomu, ale nie bezczynnie!  

Nagrody!

Autor bądź Autorka najciekawszego zdjęcia z opisem będzie mógł/mogła wskazać organizację zaangażowaną w pomoc w zwalczaniu bądź ograniczaniu skutków koronawirusa – wskazana organizacja otrzyma 1500 zł na kontynuowanie swoich działań. Oprócz tego Zwycięzca lub Zwyciężczyni otrzyma nagrodę w wysokości 500 zł.

Więcej informacji znajdą państwo TUTAJ

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
UWAGA! Tarcza Antykryzysowa – wsparcie z ZUS
UWAGA! Tarcza Antykryzysowa – wsparcie z ZUS.

Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji, które składają się na Tarczę Antykryzysową. Regulacje te wchodzą w życie 1 kwietnia br. Wśród rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, jest wsparcie realizowane przez ZUS.

Jakie wsparcie można otrzymać w ZUS?

Zwolnienie małych firm, zgłaszających do 9 osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.

Państwo przejmie na 3 miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego br. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300% przeciętnego wynagrodzenia), którzy opłacają składki tylko za siebie. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia i osoby z nimi współpracujące zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 r.

Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE.

Świadczenie postojowe dla osób, które wykonują umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia, agencyjne, o dzieło)

Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. W przypadku wykonujących umowy cywilnoprawne, których suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł (mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.), to świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów. Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego br.

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych

Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 lutego br. Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br. jeżeli przychód z tej działalności z poprzedniego miesiąca nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Ulga w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej – odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek

Ulga dotyczy wszystkich płatników składek. Dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni.

Ulga dotyczy składek od stycznia 2020 r. Dzięki uldze można opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
UWAGA! Zalecenia dla pacjenta z dodatnim wynikiem badania w kierunku koronawirusa ze wskazaniem do izolacji w warunkach domowych
UWAGA! Zalecenia dla pacjenta z dodatnim wynikiem badania w kierunku koronawirusa ze wskazaniem do izolacji w warunkach domowych.

zalecenia1-1.04.20

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 255
© 2011 Oficjalny Portal Gminy Borzęcin
designed by Mariusz Zawistowicz, Coded by Rafał Bakalarz

Zgodnie z Art.173 ust.4, pkt.3 informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym portalu, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszych serwisów internetowych, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies.
polityka cookies.

Akceptuje cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information